yükleniyor
Pediatrik işitme cihazları çocuklar ve bebeklerin kullanımına uygun şekilde tasarlanmıştır. İşitme yetileri yeterli seviyede olmayan çocuk ve bebeklerin pediatrik işitme cihazı kullanmaları gerekmektedir. İşitme uzmanları tarafından tavsiye edilen cihazla Pediatrik İşitme Cihazı

PEDİATRİK İŞİTME CİHAZI KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Pediatrik işitme cihazları uygunluğunu anlamanın en doğru yolu işitme uzmanları tarafından bebek ve çocuklar için olan ses kaybı testlerinin yapılmasıdır. Çıkan sonuç itibariyle çocuklarda ve bebeklerde ses kaybı var ise kulak arkası işitme cihazları tavsiyeler ile kullanılabilmektedir. Kulak arkası işitme cihazının kullanım nedeni ise çocukların fiziksel gelişimleri hızlı olduğundan cihaz değişiminin kolay bir şekilde yapılmasıdır.

Bebekler İçin Pediatrik İşitme Cihazı

Bebekler için pediatrik işitme cihazı ses dünyasıyla yeni tanışan bir bebek için oldukça önemlidir. Cihazın hızlı çalışması ve FM’e uyumlu olması ilerleyen süreçlerde dil yeteneğinin gelişmesinde etkili olacaktır. Ayrıca cihazın frekansının güçlü olması da bebeğin algılamasını kolaylaştıracaktır. Kolay takip edilebilmesi açısından pil durumunu gösteren LED ışıklı olmasına dikkat edilmelidir.

Çocuklar İçin Pediatrik İşitme Cihazı

Çocuklar için pediatrik işitme cihazlarının adaptasyonu bebeklere göre daha hızlıdır. Cihaza olan yaklaşımı arttırmak için eğlenceli ve renkli seçenekler değerlendirilmelidir. Bebekler için geçerli olan cihaz özelliklerinin tümü çocuk işitme cihazlarında da kullanılmaktadır.


PEDİATRİK İŞİTME CİHAZI HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİPTİR?

Pediatrik işitme cihazı özellikleri fiziksel ve cihaz yazılımı olmak üzere ikiye ayrılır. Fiziksel olarak yetişkin bireylerin işitme cihazlarına oranla suya, neme ve tere daha dayanıklı olması gerekir. Desen ve baskı seçimleri çocuklara hitap eden şekilde yapılmalıdır. Pediatrik işitme cihazı yazılımında wireless, bluetooth, akıllı teknoloji gibi özelliklerin bulunması gerekir.

Çocuklar İçin Pediatrik İşitme Cihazı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar için pediatrik işitme cihazı seçimi yapılırken yaş grubu dikkate alınmalıdır. Her çocuğun karakteri faklı olduğundan çocuğunuz için kullanımı sıkıntı yaratmayan cihazı bulmalısınız. Genellikle rahat hissettirmeyen işitme cihazlarını çocuklar hemen çıkartmak istemektedirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak için dış kulağın kalıbının doğru alınması gerekmektedir. Kalıp tam bir şekilde oturmadığında acı hissine neden olabilir. Çocukların pediatrik işitme cihazlarını severek kullanmaları için renkli ve ilgilerini çeken desenlerin kullanıldığı bir cihaz seçmek önemlidir.

Çocuğu İşitme Cihazı Kullananlar Neler Öneriyor?

Çocuğu işitme cihazı kullananların önerileri şunlardır:

  • İşitme cihazı kullanan çocuğunuza yardımcı olabilmenin en iyi yolu onunla güçlü bir iletişim içerisinde olmaktır. Çocuğunuzla iletişim halinde olmak gelişimine oldukça faydalıdır.
  • İşitme cihazı kullanan çocuğunuzla bol bol zaman geçirin. Çocukların gelişiminde en etkili yöntemlerden bir tanesi de oyun oynamaktır. Onunla oyunlar oynayarak zorlu olan bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla yakın mesafeden açık ve net bir şekilde konuşmalısınız ve onu anladığınızı hissettirmelisiniz.
  • Çocuğunuzun gelişiminde etkili olan yöntemlerden biri de kitap okumaya teşvik etmektir. Eğer reddederse birlikte kitap okumayı deneyebilirsiniz.
  • Cihazı takmak istemediği zamanlarda onu cezalandırmak ya da kızmak yerine mutlaka anlayışla karşılamalısınız.
  • Dışarıda olduğunuz zaman her ihtimale karşı mutlaka ekstra piller taşımalısınız. Pediatrik işitme cihazı kaybolmasını engellemek için giysilere tutturulan işitme cihazı klipsi kullanabilirsiniz.