yükleniyor
İşitme cihazları belirli bir süre sonra yenilenmelidir. Cihazların kullanım süresi ilerledikçe, performanslarında gerileme yaşanabilir. Yaşanan her problem bireyin alıştığı işitme dengesini sarsmakta ve sosyal yaşantıdan uzaklaşılmasına yol açmaktadır. Ci İşitme Cihazı Kaç Yılda Bir Yenilenir

İşitme Cihazı Kaç Yılda Bir Yenilenir?

İşitme cihazları belirli bir süre sonra yenilenmelidir. Cihazların kullanım süresi ilerledikçe, performanslarında gerileme yaşanabilir. Yaşanan her problem bireyin alıştığı işitme dengesini sarsmakta ve sosyal yaşantıdan uzaklaşılmasına yol açmaktadır. Cihaz yenileme süresini, deneyimlediğiniz performanstan takip edebilirsiniz. Kullanım şekline göre değişkenlik gösterse de işitme cihazı yenileme süresi 5 yıl gösterilmektedir.

SGK İŞİTME CİHAZI KAÇ YILDA BİR ALINIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işitme cihazı alma süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. SGK, her 5 yılda bir işitme cihazı değişikliği yapılması için sosyal güvence desteği sunmaktadır. İşitme cihazları satıcılarının sunduğu imkanlar ve garanti belgeleri de kullanıcılarına 5 yıl süre tanınmaktadır. Bu süre aşımında cihazda bozulmalar yaşanması halinde kullanıcıların ödeme yapması gerekmektedir. 

SGK İşitme Cihazı İçin Ne Kadar Ödüyor?

SGK işitme cihazları için ödediği miktarlar yaş gruplarına göre değişiklik gösterir. Devletin işitme cihazı ödemeleri 2021 yılında şu şekilde belirlenmiştir:

  • 18 Yaş ve Üzeri: Emekli ise 1.113,75 TL - Çalışanlar için 891,00 TL
  • 13-18 Yaş: Velisi emekli ise 1.640,62 TL - Velisi çalışıyor ise 1.336,50 TL
  • 5-12 Yaş: Velisi emekli ise 1.782,00 TL - Velisi çalışıyor ise 1.425,60 TL
  • 0-4 Yaş: Velisi emekli ise 2.004,75 TL – Çalışan veli için 1.603,80 TL

SGK İşitme Cihazı Hakkı Sorgulama

SGK işitme cihaz hakkını öğrenmek için cihazın alış tarihine bakılmalıdır. Cihazın kullanım tarihinden itibaren 5 yıl süre garantisi bulunur. Bu süre dolduğunda bireyler yeni cihaz hakkına sahip olurlar. E-Devlet veya SGK’ya ait farklı bir platform üzerinden işitme cihazı hakkı sorgulama hizmeti verilmemektedir.

İŞİTME CİHAZI RAPORU GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

İşitme cihazı raporunun geçerlilik süresi kısıtlıdır. İşitme merkezleri, raporları ve birey hakkında gerekli olan evrakları SGK’ya bu süre içinde iletmelidir. Bu raporların geçerlilik süresi 4 aydır. Verilen reçetelerin kullanım süresi ise 10 iş günü olarak belirlenmiştir. İşitme cihazı yenileme süresi 5 yıl olduğu için bu sürenin sonunda tekrar rapor alınması gereklidir.

İşitme Cihazı Raporu Nasıl Alınır?

İşitme cihazı raporu almak için kulak, burun ve boğaz hekiminden randevu alınmalıdır. Hekiminiz, gerekli kontrolleri yaparak uygun görmesi halinde rapor işlemlerini başlatır. Rapora sahip olduktan sonra işitme cihazı satan yerler ile irtibata geçerek kolayca size uygun cihazı tedarik edebilirsiniz.

İşitme Testi Kaç Ay Geçerli?

İşitme testi geçerlilik süresi 4 aydır. Testin yapılarak rapora döküldüğü tarihi takip eden 4 aylık süre içerisinde işitme cihazı alınmalıdır. Tanınan geçerlilik süresi bitimine kadar cihaz alınmadığı taktirde bireylerin tekrar işitme tesrine girmeleri ve raporlarını yenilemeleri gereklidir.

 

İŞİTME CİHAZI NEREDEN ALABİLİRİM?

İşitme cihazı satın almak için SGK anlaşmalı firmalara yönelebilirsiniz. Yıldırım İşitme Cihazları SGK anlaşmalı olup uygun fiyatlar ile hizmet vermektedir. İşitme kaybı yaşayan bireyler için kaliteli cihaz kullanımı önemlidir. Müşteri memnuniyetini önemseyen firmamız sizin için en dayanıklı ürünleri satışa sunmaktadır. İşitme cihazı yenilemesi süresi içerisinde herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız, kalite ile garanti belgeleri ile cihazınızı teslim alabileceğiniz Yıldırım İşitme Cihazları ile çalışabilirsiniz.