yükleniyor
İşitme cihazları tipleri ölçülen duyma yetisi kaybı ve bireyin sosyokültürel yapısına hitap edecek şekilde çeşitlendirilmiştir. Teknolojinin de desteği ile işitme cihazlarında mevcut alternatif sayısı çoğalmıştır. Yaşam konforunun artmasını sağlayan işitm İşitme Cihazı Çeşitleri

İşitme cihazları tipleri ölçülen duyma yetisi kaybı ve bireyin sosyokültürel yapısına hitap edecek şekilde çeşitlendirilmiştir. Teknolojinin de desteği ile işitme cihazlarında mevcut alternatif sayısı çoğalmıştır. Yaşam konforunun artmasını sağlayan işitme cihazı çeşitleri bireyin girdiği her ortamda sesleri algılamasında yardımcı olur. İşitme cihazı tipleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kanal içi işitme cihazı
  • Kulak içi işitme cihazı
  • Kulak arkası işitme cihazları
  • Açık uygulama işitme cihazları
  • Kemik yolu işitme cihazları
  • Cep tipi işitme cihazları

İŞİTME CİHAZI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
 

İşitme cihazı seçenekleri işitme kaybı yaşayan bireylerin diğer bireyler ile iletişim kurmasına aracılık eder. İşitme kaybı ile karşı karşıya kalmış kişiler toplumdan kendilerini dışlayarak içlerine kapanabilirler. Bu cihazların üretim amaçları bireyleri günlük yaşantılarına geri döndürebilmektir. Hangi işitme cihazını kullanması gerektiğini bilmeyen bireylerin öncelikle işitme kaybının hangi seviyede olduğunu test ederek uygun olan cihaza yönelmesi gerekmektedir.

Kanal İçi İşitme Cihazları

Kanal içi işitme cihazları kullanıcıların kulak ölçüleri taranarak oluşturulur. Dışarıdan bakıldığında görüntüsü rahatsız etmez. Kanalın içerisine yerleştirildiği için takıp çıkartmaya yarayan ince bir çubuğa sahiptir. Gün içerisinde acı hissi vermeden rahat bir kullanım sunar. Düşük, orta ve yüksek ses kayıpları yaşayan bireyler kanal içi işitme cihazları kullanabilmektedirler.

Kulak İçi İşitme Cihazları

Kulak içi işitme cihazları ise kanal içi işitme cihazlarına göre daha belirgindir. Bireyin kulak ölçüsünden yararlanarak üretilen bu cihazlar üzerinde yer alan kontrol düğmeleri sayesinde kullanıcıların dışarıdan gelen ses düzeyini kontrol etmesine olanak tanır. İşitme cihazı çeşitleri arasında en fazla tercih edilen model tipi, kulak içi işitme cihazıdır. Kanal içi işitme cihazında olduğu gibi düşük, orta ve yüksek seviyedeki ses kayıplarının geri getirilmesi durumlarında oldukça iyi sonuçlar verir.

Kulak Arkası İşitme Cihazları

Kulak arkası işitme cihazlarında her bireyin kulak yapısına uygun kulak kalıpları kullanılmaktadır. Kulak kepçesinin hemen arkasına yerleştirildiğinde diğer bireyler tarafından algılanması güçtür. Yaş aralığı küçük olan bireylerin kullanması sıklıkla tavsiye edilir. İşitme kaybı seviyeleri düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olan bireylerin tümü kulak arkası işitme cihazlarını kullanabilmektedirler.

Kemik Yolu İşitme Cihazları

Kemik yolu işitme cihazları takma ve çıkartmaya gerek duymadan küçük bir operasyon ile kafatasına yerleştirilen ve doğrudan iç kulağa sesleri iletmeye yarayan aletlerdir. Bu cihazları genellikle kulak kepçesi olmayan, diğer cihazları herhangi bir nedenle kullanamayan ve gözlük takamayan bireylerin kullanması önerilmektedir. Ses titreşimlerini hava yoluyla ileterek bireylerin algılamasına yardımcı olur. İşitme uzmanları bireylere testler yaparak uygun gördüğünde kemik yolu işitme cihazlarını önerebilir.
 

EN İYİ İŞİTME CİHAZI HANGİSİ?

En kaliteli işitme cihazı bireyin kendisini hangi cihazda daha iyi hissettiğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Özetle, her cihaz için en iyi cihaz tipi farklılık gösterir. Her cihaz tipinin kullanım şekli ve teknoloji açısından birbirlerine göre üstün yanları bulunmaktadır. Bireyin kullanım sırasında zorluk yaşamayacağı ve duyu kaybına en iyi hitap eden modeli seçmesi gereklidir. En iyi cihaz seçimi için Yıldırım İşitme Cihazlarına başvurabilirsiniz. Her işitme cihazı çeşitleri için makul fiyatlar ile satış yapan firmamız, en kaliteli ürünlerin tedariki için doğru noktadır.