yükleniyor
İşitme cihazlarında filtre değiştirilmesi düzenli olarak yapılmalıdır. Değiştirilmeyen filtreler kulak kiri nedeniyle tıkanır ve sesin şiddeti ile doğallığında azalma yaşanmasını sağlar. İşitme cihazı filtre değişimi, hedeflenen mükemmel ses deneyiminin u İşitme Cihazı Filtre Değişimi

İşitme Cihazı Filtre Değişimi

İşitme cihazlarında filtre değiştirilmesi düzenli olarak yapılmalıdır. Değiştirilmeyen filtreler kulak kiri nedeniyle tıkanır ve sesin şiddeti ile doğallığında azalma yaşanmasını sağlar. İşitme cihazı filtre değişimi, hedeflenen mükemmel ses deneyiminin uzun süre devam etmesini garanti etmenin yolları arasında gelir. Filtrenizi düzenli aralıklarla temizlemeniz ve belirtilen sıklıkta değiştirmeniz halinde cihazınızı uzun süre arızasız ve yüksek performansta kullanabilirsiniz.

İŞİTME CİHAZI FİLTRESİ NE İŞE YARAR?

İşitme cihazı filtresi hoparlör ucuna dışarıdan takılır ve koruyucu görevi görür. Kulak içinde parçası bulunan cihazlarda filtreler, kulak kirine ve neme karşı hoparlörü koruma görevi üstlenir. Filtre, cihazın olumsuz koşullara karşı direnç kazanarak uzun kullanım ömrüne sahip olmasını sağlar. Cihazınızın nem, ter veya kulak kiri nedeniyle arıza yapmasını önlemek için filtre değişim periyotlarına uymanız gereklidir.

Filtre Değişimi Nasıl Anlaşılır?

Filtrenin değiştirileceğini anlamak için cihazın performansının takip edilmesi yeterlidir. Cihazınızdan ses gelmemesi ya da alışılmış seviyenin dışında gelen sesler, filtrenin değiştirilmesi gerektiğine işaret eder. Bu sorunla karşılaşmamak için işitme cihazı filtresini 1 ila 2 aylık periyotlar içerisinde düzenli olarak değiştirebilirsiniz.

Cihaz Filtresi Neden Değiştirilmelidir?

Filtre değiştirilme nedeni cihazın performansının korunması ve arıza yapmasının önlenmesidir. Kulak kiri, nem veya ter gibi olumsuz faktörlere karşı hoparlör ve işitme cihazı filtre ile korunur. Filtre değiştirilmediğinde işlevini yerine getiremez. Filtresi çalışmayan cihazlar ise doğrudan olumsuz koşullar ile karşı karşıya kalır.

İşitme Cihazı Filtresi Değiştirilmezse Ne Olur?

İşitme cihazının filtresinin değiştirilmemesi öncelikle cihaz performansının gerilemesine, ardından cihazın arıza yapmasına yol açar. Filtre değiştirilmemesi nedeni ile kulak içindeki olumsuz koşullar cihazın elektronik devrelerine zarar verir. İlk başlarda cihazınız çalıştığı halde normal şekilde duyamamanızla başlayan süreç, halen filtre değiştirilmediğinde cihazın hiç çalışmaması ile sonuçlanır.

İŞİTME CİHAZI FİLTRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

İşitme cihazı filtresinin değişimi basit birkaç işlem adımı ile gerçekleştirilir. Cihazın kulak içi veya sadece hoparlörünün kulak içinde olması gibi detaylar, değişim işlemi için takip edilecek sıralamayı değiştirir. Filtre değişim işlemi basittir. Eski filtrenizi kimsenin temas etmeyeceği şekilde çöpe atarak yeni filtrenizle cihazınızı yeniden verimli bir şekilde kullanmak için cihaz tipine göre paylaşılan değişim basamaklarına göz atın.

Kulak İç İşitme Cihazı Filtresi Değişimi

Kulak içi işitme cihazının filtresini değiştirmek için aşağıdaki işlem basamaklarını takip edin:

  1. Filtre çubuğunun “-“ yönü ile eski filtreyi yerinden çıkartın ve çöpe atın.
  2. Filtre çubuğunun “+” yönüyle yeni filtrenizi uygun şekilde yerleştirin.
  3. Cihazın filtre kısmına çubuğu yerleştirerek hafifçe döndürün.

Hoparlörü Kulak İçinde Olan İşitme Cihazların Filtre Değişimi

Hoparlörü kulak içinde olan cihazlarda filtre değişimi için ek bir parça sökmeniz gereklidir. İşitme cihazı filtre değişimi için öncelikle hoparlör ucundaki kubbe parçasını yavaşça çıkartın ve yukarıda paylaşılan işlem basamaklarını takip ederek işlemini tamamlayın.