yükleniyor
İşitme cihazı kullananlar ticari olmamak kaydıyla B ve F sınıfı ehliyet alabilmektedir. H tipi engelli ve diğer sınıf ehliyet alma koşullarını öğrenmek için konunun uzmanına danışın. İşitme Cihazı Kullananlar Ehliyet Alabilir Mi?

İşitme cihazı kullananların ehliyet almaları mümkündür. Kendilerine tanımlanan sınıflarda işitme cihazı kullanan her birey ehliyet alabilir. İşitme cihazı kullananlar için yaşadıkları duyu kayıpları ve ehliyet sınıfına göre bazı sınırlandırmalar uygulanmaktadır. Bahsedilen sınırlandırmalara uyulması koşulu ile işitme cihazı kullananların ehliyet alması önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.
 

İŞİTME CİHAZI KULLANANLAR HANGİ SINIF EHLİYET ALABİLİR?

İşitme cihazı kullananlara verilecek ehliyet sınıfı B ve F’dir. Bireyin bir kulağının normal duyması ve cihaz takılı olan kulağın işitme seviyesinin 50 dB olması şartı ile bahsedilen iki sınıfta ehliyet alınabilmektedir. İşitme cihazı kullananların sürücü belgesi alamayacakları sınıflar ise şunlardır:

 • A1
 • A2
 • C
 • D
 • E
 • G
   

İşitme Cihazı Kullanırken Hangi Araçlar Kullanılabilir?

İşitme cihazı kullanan bireyler otomobil niteliğinde binek araçları kullanabilirler. Kendilerine verilen ehliyette bu durumun aksinin yapılamayacağının işaretlemesi yapılmaktadır.

İşitme Cihazı Kullananlar Ticari Araç Kullanabilir Mi?

İşitme cihazı kullananlar ticari araç kullanamamaktadır. Cihaz kullanan bireylere verilen B sınıfı sürücü belgelerine, ticari araç kullanılamayacaklarını gösteren işaretleme yapılmaktadır.
 

İŞİTME CİHAZI KULLANIRKEN EHLİYET ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

İşitme cihazı kullananların sürücü belgesi alma şartları dört maddede özetlenebilir. Bireylerin duyu kayıp derecesi, alacakları ehliyet sınıfı ve kullanabilecekleri araç sınırlaması gibi pek çok etken, bahsedilen şartlar arasında yer alır. Devlet tarafından belirlenen sınırı aşmayan işitme kayıpları, trafiğe çıkmak için engel kabul edilmemiştir. Her ne kadar tartışmalı olsa da cihaz kullanan bireylerin trafiğe çıkabilmeleri için gerekli olan sürücü belgesini almak adına şu şartları yerine getirmeleri yeterlidir:

 1. Bireyin bir kulağının normal işitme sınırları içinde olması (25 dB’den iyi) gereklidir. Cihaz kullanılan kulakta ise işitme kaybı 50 dB’yi aşmamalıdır.
 2. İşitme cihazı kullanan bireyler B veya F sınıfı ehliyet alabilirler.
 3. İşitme cihazı kullanan bireylerin ticari araç kullanmaları yasaktır.
 4. Herhangi bir bedensel ya da ruhsal bir problemin olmaması ve yukarıda sıralanan üç şarta uyulması halinde, işitme cihazı kullanan bireyler H sınıfı ehliyet alabilmektedir.
   

İşitme Cihazıyla Engelli Ehliyeti (H Sınıfı) Almak Mümkün Mü?

İşitme cihazıyla H sınıfı ehliyet alınabilir. Bireyin beden ve psikolojik olarak araç sürmeye elverişli olması ve ticari olmamak şartıyla engelli ehliyeti alması için işitme cihazı kullanması yeterli kabul edilmektedir.