yükleniyor
Kemiğe İmplante İşitme Cihazı

Kemiğe implante işitme cihazları, kemik yolu ile ses dalgalarını dış kulak ve orta kulaktan geçerek iç kulağa gönderir. İç ve dış parçaları olacak şekilde kullanılan bir cihazdır. İç parçaları operasyon ile bireyin vücuduna yerleştirilir. Dış parçaları ise operasyon yapılan yer tamamen iyileştikten sonra sabitlenir. Kemiğe implante işitme cihazı bu şekilde aktif edilerek kullanıma hazır olur.


KEMİĞE İMPLANTE İŞİTME CİHAZI (BAHA SİSTEMİ) NEDİR?

Baha sistemi duyma kayıplarını azaltmak ya da yok etmek için tasarlanan bir yöntemdir. Bireylerin günlük bakım gerektirmeden kullanmalarını sağlayan bir yapıda olup, estetik kaygısı güdenler için rahat kullanım sağlar. Mıknatıslı bir şekilde kafa yapısına sabitlenerek sesleri algılamaya yarar.

Baha Sistemi Nasıl Çalışır?

Baha sisteminin işleyişi küçük titanyum implatın kulak arkasındaki kemiğe oturtturulması ile başlar. Derinin altında kalan mıknatıs ile derinin dışarısına konulan mıknatısla işitme cihazı sabitlenir. Ses işlemcisi ile ses dalgaları kemik yolundan iç kulağa iletilir. Bu sayede işitme kaybı yaşayan bireyler yeniden sağlıklı bir şekilde işitmeye devam ederek günlük yaşantılarına geri dönerler.

Kemiğe İletimli İşitme Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Kemiğe iletimli işitme sisteminin artıları sistemin tercih edilmesi noktasında dikkate değerdir. Kulak arkası, kanal içi ve diğer işitme cihazları ile sonuç alamayan bireyler kemiğe implante işitme cihazları kullanarak sesleri algılayabilirler. Diğer cihazlar gibi kulak yolunu tıkamadığı için iltihap ve enfeksiyon riski taşımazlar.


KEMİĞE İMPLANTE İŞİTME CİHAZLARI KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Kemiğe implante işitme cihazı kullanacak bireyler aynı sağlık kurumunda hizmet veren üç ayrı hekimden onaylı belge almalıdır. İki kulağında da işitme problemi olan ve diğer işitme cihazlarını kullanamayan bireyler için sistem uygundur. Kemiğe implante işitme cihazı konuşmayı ayırt etme skoru %60 altında olan bireyler için kullanılamamaktadır. 5 yaşın altındaki hastalara uygulanması halinde sağlık kurumları tarafından karşılanmaz.

Yetişkinler İçin Kemiğe İmplante İşitme Cihazları

Yetişkinler için kemiğe implante cihaz kullanımı, tamamen duyma yetisini kaybetmiş ve diğer cihazların kaybolan duyuyu geri getiremeyeceği kesinleştiğinde gerçekleşir. Kulak arkasındaki kemiğe yerleştirilerek dışarıdan görünmeyen bir kullanım sunar.

Çocuklar İçin Kemiğe İmplante İşitme Cihazları

Çocuklar için kemiğe implante cihazlar 5 yaşından büyük olan çocuklara uygulanmaktadır. Diğer cihazları kullanırken çocuklar rahatsız hissederek cihazı çıkartmaya çalışabilirler. Kemiğe implante cihazı ise derinin altında kaldığı için görünmez ve el ile çıkartılması olanaksızdır. Deri ve kulak üzerinde hasar bırakmadığı için tercih edilmektedir. İşitme kaybı ve mikst tip işitme zorluğu olan çocuklarda kullanılabilmektedir.


KEMİĞE İMPLANTE İŞİTME CİHAZI FİYATLARI NEDİR?

Kemiğe implante cihaz fiyatları farklılık gösterebilir. Diğer cihazlara göre hem bir operasyon gerektirdiği için hem de ses işlemcisi, mikrofonu ve diğer araç gereçlerinin maliyeti yüksek olduğundan fiyatları nispeten fazladır. Kemiğe implante işitme cihazı uzman hekimler tarafından onaylanarak işitme kaybı yaşayan bireylerin kullanımına uygundur.