yükleniyor
İşitme cihazı zararları konusunda bilgi kirliliği mevcuttur. En yetkili ağızdan işitme cihazı kullanımının size neler kazandıracağına gelin hep birlikte göz atalım. İşitme Cihazları Zararlı Mı?

İşitme cihazlarının zararları konusunda bilinen pek çok yanlış, işitme kaybı yaşatan bireylerin cihaz kullanma aşamasına şüphe ile bakmalarına yol açar. Duyma yeteneğini belirli bir düzeyde kaybeden bireyler, kaybın telafi edilmesi için konuşma seslerinin yüksek düzeye çıkartılmasını sağlayan işitme cihazlarını kullanır. Başta kulak tembelleşmesi gibi yanlış bilinen pek çok noktada, işitme cihazı zararları varlığı tartışılmakta ve bahsettiğimiz gibi duyu kaybı yaşayan bireyler yanlış bilgilendirilerek sosyal hayattan giderek uzaklaşmaktadır. Sanılanın aksine işitme cihazları zararlı değildir. Duyma kaybının ilerlemesini önlemeleri sayesinde işitme kaybında kullanılmasının yararlı olduğu söylemek yanlış olmayacaktır.
 

İşitme Cihazı Kullanmaya Başlarsam Kulağım Tembelleşir Mi?

Kulak tembelleşmesinde işitme cihazının rolü bulunmamaktadır. Cihazın kulak sisteminin fonksiyonel olarak yeniden çalışmasını sağladığı bilinmektedir. Cihazın kullanıldığı kulak ve işitsel sistemler yeniden aktif olarak çalışmaya ve gelişmeye devam eder. Bireyler işitme cihazlarını kullanarak yeniden kalabalık ortamlar karışabilir, kaybettikleri sağlıklı iletişim becerilerini yeniden kazanabilir. İşitme cihazları kulak tembelleşmesine neden olmaz. Aksine, kulakta yaşanan duyu kaybı nedeniyle kişinin asosyal bir yaşantıya sürüklenmesini önler ve yaşam konforunu artırır.

 

İşitme Cihazı Kulak Ağrısı Yapar Mı?

İşitme cihazı kullanımında kulak ağrısı şikayeti henüz cihazın yeni kullanıldığı erken dönemlerde karşılaşılabilen problemler arasında yer alır. Bir ila iki haftalık alışma süreci ardından işitme cihazı kullanımı kaynaklı baş veya kulak ağrısı şikayetleri ortadan kalkmaktadır.

 

Hiç Duymayan Kulağa İşitme Cihazı Olur Mu?

Duymayan kulağa işitme cihazı kullanılmamaktadır. Cihazın çalışabilmesi için duyma yetisinin tamamen kaybolmamış olması gereklidir. Bireylerin hiç duymaması halinde işitme cihazı değil koklear implant tercih etmeleri gereklidir.

İşitme Cihazı Kullananların Yorumları

İşitme cihazı kullananlar yaptıkları değerlendirmeler ile cihazın artı yönlerini gözler önüne sermektedir. Ağır işitme kaybı problemi yaşayan bireyler bile cihazın performansını överek, yeniden sağlıklı bir duyma yetisi kazandıklarından bahsetmişlerdir. Anlatılanların aksine işitme cihazlarının herhangi bir zararı yoktur. Doğru cihaz seçimi ile duyma ve anlama yetinizi geliştirebilirsiniz.

Neden İşitme Cihazı Kullanmalıyım?

İşitme cihazı kullanma nedenleri mevcut duyu kaybınızın ilerlemesini önlemek ve yeniden sosyal yaşantınıza geri dönmenizi sağlamak çerçevesinde değerlendirilir. Mevcut işitme kaybınızın ilaçla ya da ameliyatla düzeltilemeyeceği durumlarda, işitme cihazı kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz. İşitme cihazı kullanmak yeniden sağlıklı bir şekilde konuşmaları anlama ve kalabalık ortamlarda bulunmanıza yardımcı olur. Asosyal bir yaşantı sürmek istemiyor ve yeniden aktif yaşantınıza dönmek istiyorsanız işitme cihazı zararları gibi yanlış anlaşılmalardan kurtulun ve odyometri testi yaptırmanın ardından size uygun cihazı kullanmaya başlayın!