yükleniyor
İşitme kaybı yaşayan bireylerin, medikal ve cerrahi müdahale sonrası sorunları devam ediyorsa işitme cihazı kullanmaları kaçınılmazdır. Ancak işitme cihazlarının günden güne gelişme gösteren çok çeşitli modelde ve teknolojik özellikte olduğunu söyleyebili İşitme Cihazı Markaları Nelerdir?

İşitme kaybı yaşayan bireylerin, medikal ve cerrahi müdahale sonrası sorunları devam ediyorsa işitme cihazı kullanmaları kaçınılmazdır. Ancak işitme cihazlarının günden güne gelişme gösteren çok çeşitli modelde ve teknolojik özellikte olduğunu söyleyebiliriz. Bu da tercih yapacak hastaların karar vermelerini zorlaştıran önemli bir unsurdur. Piyasada gerek kullanım şekli ve modeli gerekse teknolojik özellikleri ile kişilerin tercih edebileceği çok farklı cihazlar bulunmaktadır. 

 

İşitme zorluğu çeken ve işitme cihazına ihtiyaç duyan bireyler genellikle hangi cihazı tercih edecekleri konusun da büyük kararsızlık yaşamaktadır. Cihazın markası, kalitesi ve fiyatı kullanıcıların tercihlerini belirleyen en önemli etkendir. Dünyada belli başlı 25 civarı işitme cihazı markası olduğu söylenebilir. Ancak işitme cihazı kullanımında önemli olan cihazın markası ya da modeli değil kişinin ihtiyacına tam olarak cevap vermesidir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki Avrupa menşeili işitme cihazları genel olarak uzak doğu menşeili cihazlara oranla daha kaliteli ve kullanım ömrü daha uzun olmaktadır. Elbette ki üretim yeri de tek başına kriter olmamakta ve yukarıda da belirttiğimiz gibi kişiye sağladığı kullanım kolaylığı ve verim esas kriter olmaktadır. 

Günümüz teknolojisine ait tüm cihazları ülkemizde bulmanız mümkündür. Yapılan ayrıntılı işitme testleri sonucunda ortaya çıkan değerlere göre bireyin ihtiyaçlarına en uygun cihaz işitme uzmanları tarafından belirlenecektir.   Esasen işlevsel olan işitme cihazının markasından ziyade modelidir. Zira her markanın ekonomikten premiuma kadar çok geniş skalada modeli bulunmaktadır. İşitme sorununun tipine göre ve kullanıcının kulak anatomisine göre en uygun model ve tip belirlenmektedir. 

İşitme cihazlarını temelde analog ve dijital olmak üzere iki kategoriye ayırmak mümkündür. Bunun yanında model olarak da kulak içi, kanal içi ve kulak arkası modelleri bulunmaktadır. Ancak yine de sektörel olarak bakıldığı taktirde  Signia ve Oticon marka işitme cihazları kalite ve verimlilik açısından fark yaratmaktadır. Her iki markanın da her işitme kaybı derecesi ve her anatomik özelliğe uygun şekilde tasarlanmış geniş ürün yelpazesi bulunmaktadır. Böylece işitme sorunu yaşayan tüm hastaların yüksek verim alacağı ve konforlu bir kullanım imkanı sunulmaktadır.